Hodowla buraków cukrowych w Polsce związana jest z działalnością Aleksandra Janasza, który w 1885 roku w Dańkowie rozpoczął prace hodowlane nad tą rośliną. W 1892 roku odmiana AJ1 trafiła do doświadczeń i uzyskała najlepsze wyniki. Odmiany z hodowli AJ były uznawane za jedne z najlepszych w ówczesnej Europie.
Po I Wojnie Światowej Aleksander Janasz organizuje na nowo hodowlę i produkcję nasienną buraka cukrowego w Kutnowskim i Kościańskim. W 1923 roku w majątku Choryń zostaje urządzony magazyn nasienny wraz z czyszczalnią a w 1929 roku w Kutnie powstają nowoczesne magazyny nasienne.
Od 1920 roku hodowla Aleksandra Janasza pracuje nad wytworzeniem plenniejszych odmian buraka cukrowego w Miłkowie i Trembkach. W 1935 roku hodowla AJ1 przeniesiona zostaje do Śmiłowa k. Sandomierza do majątku o większym areale i jednorodnej glebie. Powstają plenne odmiany AJ3 i AJ4 które pozwalają wejść na rynek europejski.
Po 1945 roku wszystkie firmy hodowlane musiały na nowo odtworzyć swój potencjał hodowlany i zorganizować nasiennictwo. Stację hodowlaną w Trembkach rozparcelowano i w 1947 r. przejęto gospodarstwa w Straszkówku i Staszkowie k. Kłodawy gdzie ulokowano hodowlę AJ3 i AJ4.
Po 1960 roku powstają odmiany poliploidalne AJ Poly1 i AJ Poly2 oraz AJ Polycama. Uprawiane były w Polsce oraz za granicą przez wiele lat. Dzięki współpracy pomiędzy HBC, IHAR a IBC w Kleinwanzleben w 1976 roku powstała, w oparciu o zapylacze ze źródła AJ, pierwsza odmiana genetycznie jednokiełkowa PN – Mono1. Odmiany z serii PN uprawiano na ponad 600 tyś ha w Polsce i NRD.
Po zmianach ustrojowych i wielu przekształceniach krajowej hodowli w roku 1989 z organizacji HBC wydzielono HBC Kutno. W 1991 roku dawna struktura firmy Aleksandra Janasza została odtworzona pod nazwą KHBC. W jej skład weszły: Zakład Nasienny w Kutnie, Stacja Hodowli Roślin w Straszkowie oraz Śmiłowie. W 1993 roku powstaje KHBC Sp. z o.o.
Kontakt:
prof. dr hab. Sławomir PODLASKI
dr Zofia CHROBAK
Katedra Fizjologii Roślin
SGGW
www.khbc.pl |